Nowy Targ lotnisko

...ciekawostki związane z polskimi lotniskami
Awatar użytkownika
kcsin
Posty: 97
Rejestracja: czwartek, 01 lut 2007, 22:52
Lokalizacja: Gdansk Chełm
Kontaktowanie:

Nowy Targ lotnisko

Postautor: kcsin » sobota, 27 lut 2010, 19:59

ciekawe czy to wypali ??http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=2&kat=1&id=&typ=w&id=7721
"www.tygodnikpodhalanski.pl 2010-02-23 12:30:51
Skrzydła nad miastem
Nowotarskie lotnisko ma obsługiwać wyłącznie ruch czarterowy. Docelowo lądować tu mają samoloty przewożące do 70 pasażerów na pokładzie – takie są wstępne ustalenia z delegacją Aeroklubu Polskiego.
W minionym tygodniu do Nowego Targu przybył wiceprezes AP Marek Mazur i Ryszard Nowakowski – dyrektor działu majątkowego. Wkrótce ma powstać wspólna komisja, która zajmie się planami rozbudowy lotniska. W jej skład, oprócz przedstawicieli AP i Aeroklubu Nowy Targ wejdzie dwóch przedstawicieli miasta, z których jeden będzie przewodniczącym. Jednym z pierwszych zadań, jakie przed nią stoją, będzie opracowanie specyfikacji warunków przetargu, który ma wyłonić potencjalnego inwestora. Mimo wcześniejszych obaw, które pojawiły się po odwołaniu poprzedniego zarządu ANT, inwestowaniem tu nadal zainteresowany jest Grzegorz Wojtaszek, prezes krośnieńskiego Drogbudu. Oficjalny przetarg ma uciąć podejrzenia o nieprawidłowości.

Przypomnijmy: właścicielem terenu lotniska jest miasto, a wieczystym dzierżawcą – AP, w imieniu którego zarządza lotniskiem ANT. W zamian za budowę inwestor mógłby otrzymać nawet kilkanaście hektarów terenu lotniska, gdzie mógłby prowadzić działalność, która docelowo zniwelowałaby poniesione nakłady. Drogbud już jest właścicielem ponadhektarowej działki i dzierżawcą kilku kolejnych hektarów, gdzie obecnie składowane są resztki sfrezowanego asfaltu, powstałego przy inwestycjach drogowych firmy.

Burmistrz liczy na to, że w tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg i uda się rozpocząć prace. Kiedy będą tu mogły wylądować pierwsze samoloty pasażerskie – tego nikt nie potrafi przewidzieć.

W pierwszej kolejności musi powstać pas startowy i ogrodzenie lotniska, żeby móc zacząć przyjmować samoloty. Na początek nie będzie tu stałych połączeń, a jedynie ruch czarterowy, obsługiwany przez samoloty typu ATR 42-500. Spowodowane jest to względami finansowymi – przy utrzymywaniu stałej komunikacji lotnisko musiałoby spełniać bardziej restrykcyjne wymogi, jak choćby całodobowe dyżury kontrolerów lotu. Dopiero w drugiej kolejności powstanie terminal, prawdopodobnie połączony z galerią handlową, by obiekt nie przynosił strat. Ostatecznie na ukończonym lotnisku mają lądować ATR-y 72-210 z 66 pasażerami na pokładzie. – Działalność sportowa będzie mogła być tu nadal prowadzona, tak przecież jest i na większych lotniskach. Zresztą nie robimy nic nowego – na takich samych zasadach w Polsce powstaje dziewięć lotnisk, między innymi w Bielsku-Białej czy Toruniu – przekonuje burmistrz Marek Fryźlewicz.

Józef Figura "

Wróć do „Lotniska w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości