Latamy coraz mniej

...ciekawostki związane z polskimi lotniskami
Machoni
Posty: 495
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2006, 15:10
Lokalizacja: Rumia
Kontaktowanie:

Latamy coraz mniej

Postautor: Machoni » poniedziałek, 22 gru 2008, 14:32

Rębiechowo: Latamy coraz mniej
Michał Jamroż 2008-12-15, ostatnia aktualizacja 2008-12-16 10:52

Gdańskie lotnisko drugi miesiąc z rzędu odnotowuje spadek liczby obsłużonych pasażerów. W listopadzie do ogólnoświatowego trendu dołożyła się też mgła, która sparaliżowała port lotniczy na trzy dni.

Na lotnisku im. Lecha Wałęsy w listopadzie obsłużono o ponad 9 proc. miej pasażerów niż w tym samym okresie przed rokiem.

- Na cały rynku lotniczym obserwujemy efekty światowego kryzysu i podobnie jest u nas. Jednak w tym miesiącu wyjątkowo mocno odczuliśmy skutki mgły. Straciliśmy przez nią nawet kilka tysięcy pasażerów - mówi Tomasz Kloskowski, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Kryzys daje o sobie znać także na innych polskich lotniskach. Czasy, gdy liczba pasażerów obsługiwanych rocznie rosła po kilkanaście, kilkadziesiąt procent minęła. W zeszłym miesiącu w Katowicach wzrost wyniósł jedynie 3 proc, a Poznaniu 2 proc. Jeszcze gorsze wyniki niż Gdańsk zanotowała Warszawa - tam pasażerów było mniej o 14 proc.

W Gdańsku najgorzej w dobie kryzysu ma się połączenie do Warszawy. W listopadzie skorzystało z niego tylko 7,5 tys pasażerów, o ponad 30 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku. To najgorszy wynik od marca 2005 r. Jest też pewne, że w całym roku 2008 na trasie tej poleci mniej osób, niż rok wcześniej. Przewoźnik tłumaczy to wyższymi opłatami za korzystanie z nowego terminala na warszawskim Okęciu, a co za tym idzie droższymi biletami.

Jednak mimo gorszej końcówki rok 2008 gdańskie lotnisko zakończy wzrostami. Nie będą one tak wysokie jak planowano. Zamiast zakładanych 2,4 mln pasażerów z gdańskiego lotniska skorzysta niewiele ponad 2 mln osób.

- W tym roku wzrosty będą dużo niższe niż planowaliśmy. Jednak zakładamy, że mimo kryzysu również przyszły rok zakończymy na plusie - mówi Kloskowski.

Pomóc ma w tym zapowiadane na wiosnę przez tanią linię Air Berlin otwarcie połączenia ze stolicą Niemiec. Prowadzone są też rozmowy nad jeszcze jednym połączeniem obsługiwanym przez "przewoźnika niskokosztowego".


Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Pozdrawiam
Mariusz

Obrazek

Awatar użytkownika
Kalim
Posty: 965
Rejestracja: sobota, 21 sty 2006, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kalim » poniedziałek, 22 gru 2008, 14:37

wiadomo było ze będzie mniej ludzi skoro odpadło parę połączeń, z kryzysem to chyba nie ma za wiele wspólnego...

niby średnia krajowa większa, benzyna potaniała to raczej wychodzi na to, że kto miał lecieć to poleciał...

Obrazek

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » poniedziałek, 22 gru 2008, 16:40

i kto pojechać to pojechał. Dużo ludzi też wychodzi z założenia "wole stąpać po Ziemi"

przyb
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: przyb » poniedziałek, 22 gru 2008, 19:13

Nie jest to wielkie zaskoczenie, gdyż po rekordowym roku 2006 dynamika przewozów pasażerskich regularnie spadała. Przyrost liczby pasażerów miał być w tym roku niższy niż w 2007, który z kolei był dużo niższy niz w 2006. Sytuację tą spotengowały nieoczekiwane wydarzenia na rynkach światowych. Początkowo rozwój torpedowany był przez wysoką cenę ropy, a potem przyszedł kryzys, który "wystraszył" nieco zarówno przewoźników jak i pasażerów. W ostatnim okresie mieliśmy do czynienia ze stabilizacją polskiego rynku (korekty w siatkach połączeń przewoźników), która została zaburzona przez zjawiska zewnętrzne. Zobaczymy co będzie dalej...

marecki
EPGD Spotters
Posty: 852
Rejestracja: sobota, 25 lut 2006, 10:22
Lokalizacja: Gdańsk

Dynamiczne lotniska na dzisiaj.

Postautor: marecki » wtorek, 11 maja 2010, 11:01

PAP 10-05-2010, 13:26

Najbardziej dynamiczne lotniska to Zielona Góra, Gdańsk i Wrocław

W pierwszym kwartale tego roku - mimo strachu pasażerów po katastrofie pod Smoleńskiem oraz kłopotów w ruchu lotniczym wskutek wulkanicznego pyłu - polskie lotniska obsłużyły więcej pasażerów, niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Polskie lotniska w I kwartale br. obsłużyły w ruchu regularnym i czarterowym ponad 3 mln 890 tys. pasażerów - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. To o ok. 180 tys. więcej osób, niż w tym samym okresie ub.r.

Z danych ULC wynika, że wzrost liczby obsłużonych pasażerów o 4,82 proc. w ujęciu kwartalnym jest pierwszym po pięciu kolejnych spadkowych kwartałach. Jednak, mimo zauważalnej poprawy, polskie lotniska wciąż obsługują mniej pasażerów niż przed spowolnieniem gospodarczym.

Według ULC, największe tempo wzrostu obsługiwanych podróżnych zauważyć można na lotniskach w Zielonej Górze (24,4 proc. wzrostu), Gdańsku (plus 16,7 proc.), we Wrocławiu (wzrost o 11,9 proc.). Słabiej natomiast wypadają m.in. porty w Szczecinie, Bydgoszczy oraz Łodzi.

Udział portów regionalnych w rynku zmniejszył się w pierwszym kwartale do 55,9 proc. z 57,2 proc. w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.


Wróć do „Lotniska w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości