Lotnisko - EPOK (Gdynia Airport )

...ciekawostki związane z polskimi lotniskami
Awatar użytkownika
kruchy
Posty: 142
Rejestracja: środa, 05 kwie 2006, 05:50
Lokalizacja: EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: kruchy » wtorek, 06 maja 2008, 13:50

Myślę, że nie. Konkurencja pomiędzy Gdańskiem a Gdynią trwa od lat. Skoro Gdańsk ma lotnisko to Gdynia też musi mieć - za wszelką cenę.

MaćkoE

Postautor: MaćkoE » wtorek, 24 cze 2008, 22:17


Awatar użytkownika
kcsin
Posty: 97
Rejestracja: czwartek, 01 lut 2007, 22:52
Lokalizacja: Gdansk Chełm
Kontaktowanie:

Postautor: kcsin » środa, 25 cze 2008, 18:05

Osiem lotnisk dla Pomorza

Osiem cywilnych lotnisk może z powodzeniem funkcjonować w Pomorskiem za kilkanaście lat.
Tak wynika z analiz przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez PricewaterhouseCoopers Polska Sp. z o.o. i York Aviation LLP.

Ze sporządzonego przez to konsorcjum "Studium strategicznego rozwoju sieci lotnisk na terenie województwa pomorskiego do roku 2025" wynika, że mają szansę funkcjonować już istniejące obiekty w następujących miejscowościach (oprócz oczywiście Gdańska Rębiechowa) - Gdynia Babie Doły - Kosakowo, Pruszcz Gdański (obydwa używane teraz przez wojsko), Słupsk - Redzikowo i Słupsk - Krępa, a także w Kornem, Jastarni - Jaskółce i w Borsku.

Redzikowo może przegrać, jeżeli powstaną tam elementy tarczy antyrakietowej. Ponadto pod słupskie lotniska będą musiały konkurować z obiektem, który ma powstać w Zegrzu Pomorskim, znajdującym się niedaleko Koszalina. W analizie nie brano pod uwagę lotnisk w Królewie Malborskim i Cewicach, jako przeznaczonych wyłącznie dla wojska. Lądowiska w Pieniężnicy, Lędziechowie i Konarzynach uznano za zbyt zdegradowane, by wykorzystywać je do cywilnej komunikacji.

Potrzeba przygotowywania nowych lotnisk wynika z analiz rozwoju zapotrzebowania na ten rodzaj komunikacji. W 2007 roku na lotnisku w Rębiechowie obsłużono prawie 1,8 mln osób, a w 2025 roku z samolotów będzie w Pomorskiem korzystać już około 10 mln pasażerów.
Według Bogumiła Bierawskiego, reprezentanta prywatnego lotniska w Kornem, osiem portów lotniczych w Pomorskiem to za mało. Potrzebne jest zupełnie nowe. Autorzy opracowania uznali jednak, że budowa się nie opłaci.

- Wyniki studium zostaną wykorzystane do planowania rozwoju gospodarczego regionu - zapewnił Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa. - Także w przygotowaniach do stworzenia cywilnego lotniska w Gdyni.

Zdaniem ekspertów, ma ono sens funkcjonować od 2018 roku. Wcześniej zacznie niepotrzebnie konkurować z Rębiechowem. Później, przy odpowiednim podziale form aktywności i usług, trzy porty lotnicze Trójmiasta: Gdańsk Rębiechowo, Gdynia i Pruszcz Gdański, będą mogły współistnieć - oceniają autorzy studium.
K. N - POLSKA Dziennik Bałtycki

przyb
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: przyb » środa, 25 cze 2008, 20:42

Tylko osiem? No ja myślę, że są zbyt skromni... Spokojnie z dziesięć by się wcisnęło... Do Słupsk - Redzikowo i Słupsk - Krępa dodałbym jeszcze jedno, zupełnie nowe: Słupsk - Dupsk, oraz dwa lotniska w Gdyni - Babie Doły oraz lokalne Gdynia - Meksyk przy jednoczesnej likwidacji, po przez zaoranie traktorem rolnika z górki, lotniska Gdańsk - Rębiechowo...

STRU$
Posty: 530
Rejestracja: piątek, 15 cze 2007, 12:04
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: STRU$ » środa, 25 cze 2008, 20:50

Jak wzrost cen paliw będzie się utrzymywał na takim poziomie jak obecnie to niedługo nawet Rębiechowa nie będzie trzeba rozbudowywać...Jestem ciekawy jaką rolę będą te wszystkie lotniska pełniły bo jak narazie to nawet na EPGD robi się pusto (Easyjet, BMI, itp). Gdyby nie czartery to wogóle byłaby pustka a tak przynajmniej przez wakacje coś się dzieje. Lipa to się zacznie jesienią. Druga kwestia to po co budować teraz lotnisko które zacznie być teoretycznie wykorzystywane najwcześniej w 2018 roku??
Pozdrawiam Piotr

MaćkoE

Postautor: MaćkoE » środa, 25 cze 2008, 21:18

Juz Stus nie badz taki ostry, a listy i zajce....one tez generuja ruch na lotnisku.

STRU$
Posty: 530
Rejestracja: piątek, 15 cze 2007, 12:04
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: STRU$ » środa, 25 cze 2008, 21:26

No tak ostatnio oglądałem ciekawy wyścig pomiędzy Follow Me a SOL na pasie :) Wygrał Follow :) Taka mała dygresja :)
Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
kcsin
Posty: 97
Rejestracja: czwartek, 01 lut 2007, 22:52
Lokalizacja: Gdansk Chełm
Kontaktowanie:

Postautor: kcsin » środa, 25 cze 2008, 21:32

a ja kiedys widziałem bociana na EPGD, ale nie na pasie, chyba był przyzwyczajony do lotnisk trawiastych :)

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » czwartek, 26 cze 2008, 07:44

no nie wiem czy 8 lotnisk obsluzy nasze olbrzymie wojewodztwo. szczegolnie te 2 w slupsku plus nowe slupsk-dupsk. mysle ze slupsk-dupsk powinien obdlugiwac ruch cargo do farm-frites.

dodatkowo nie wiem czemu nie ujeli znaczacej rozbudowy lotniska w jastarni i wydluzenia pasa do 3300m i ILS CAT III tamze. wtedy prezydent by nie musial sie meczyc biedak helikopterem z gdanska tylko odrazu by sobie ladowal.

PS. ostatnio bylem w Pruszczu 2 godziny, byly 2 starty i 2 ladowania. wykonywal je samolot SP-FVW, potem SP-FVW, po startowal SP-FVW, a potem ladowal SP-FVW. dodam ze pogoda byla tak ze hel bylo widac a godzina 18-20.

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » czwartek, 26 cze 2008, 08:24

Ja myślę że pod Lęborkiem powinien powstać HUB Cargo jak np. Memphis, coby TNT 747 śmigał z frytkami na cały świat :)
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Pitex
Posty: 607
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 00:29
Lokalizacja: EPGD / GDN
Kontaktowanie:

Postautor: Pitex » czwartek, 26 cze 2008, 13:05

z pruszcza by latalo cargo z zupkami chinskimi produkowanymi pod Tczewem :)

Awatar użytkownika
defu
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2008, 11:13
Lokalizacja: Gdańsk - Nowy Port
Kontaktowanie:

Postautor: defu » piątek, 27 cze 2008, 15:09


Spotter
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:35
Lokalizacja: EPGD

Postautor: Spotter » piątek, 27 cze 2008, 16:22

Kolejne opoznienie. Ale coz, dobrze ze cos sie rusza. Obserwuje co sie dzieje w Polsce i jestem coraz bardziej optymistycznie nastawiony. W koncu nauczono sie dobrze ciagnac pieniadze z UE, zas nasi inwestorzy coraz lepiej sobie radza a papierologia. Najgorsze jest jeszcze to, ze polska biurokracja mocno spowalania inwestycje.

Coz, trzymam kciuki, aby wyloniono wykonawce jak najszybciej, ale niekoniecznie najtaniej - bo wiadomo, ze najtaniej moze oznaczac gorzej.

Btw, o jakiej antresoli mowia? czyzby jakis tarasik chcieli zrobic?

Pitex
Posty: 607
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 00:29
Lokalizacja: EPGD / GDN
Kontaktowanie:

Postautor: Pitex » sobota, 28 cze 2008, 07:11

antresola - to chodzi chyba o to zeby zobic pietro w miejscu gdzie sufit mila byc wysoko :)

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » sobota, 28 cze 2008, 09:35

szczerze powiem wam ze ciekawe to slowo antresola jest:P
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antresola

ale po mojemu to zamysl osoby mowiacej o tym byl raczej zeby bylo wydzielone pomieszczenie na tzw panorame. bo wsumie przykro bedzie jak bedzie taki wielki terminal i nie bedzie mozna sobie popatrzec na samoloty.

BTW a te wypowiedzi to najlepiej przeniesc do tematu np
http://www.epgd.net/forumepgd/viewtopic.php?t=2415


Wróć do „Lotniska w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości