Historia lotnictwa w Gdańsku.

...różne na temat naszego lotniska
przyb
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: przyb » wtorek, 19 sie 2008, 17:12

Dzięki. Wybrałem się dzisiaj na poszukiwania tego wydawnictwa, jednak z marnym skutkiem. Nie ma go w żadnej księgarni... Jeśli ktoś z osób posiadających tą książkę mógłby zeskanować lub sfotografować i podesłać mi na maila (confusion@tlen.pl) strony z tekstem o historii liotnisk w Gdańsku, byłbym dozgonnie wdzięczny :D

LAPA
Posty: 562
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:37
Kontaktowanie:

Postautor: LAPA » środa, 20 sie 2008, 09:46

przyb pisze:Dzięki. Wybrałem się dzisiaj na poszukiwania tego wydawnictwa, jednak z marnym skutkiem. Nie ma go w żadnej księgarni... Jeśli ktoś z osób posiadających tą książkę mógłby zeskanować lub sfotografować i podesłać mi na maila (confusion@tlen.pl) strony z tekstem o historii liotnisk w Gdańsku, byłbym dozgonnie wdzięczny :D


ja to mam w domu. przy okazji moge pozyczyc!
Pozdrawiam
LAPA

---=== www.talh.pl ===---

przyb
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: przyb » środa, 20 sie 2008, 11:32

LAPA pisze:
przyb pisze:Dzięki. Wybrałem się dzisiaj na poszukiwania tego wydawnictwa, jednak z marnym skutkiem. Nie ma go w żadnej księgarni... Jeśli ktoś z osób posiadających tą książkę mógłby zeskanować lub sfotografować i podesłać mi na maila (confusion@tlen.pl) strony z tekstem o historii liotnisk w Gdańsku, byłbym dozgonnie wdzięczny :D


ja to mam w domu. przy okazji moge pozyczyc!


Chętnie skorzystam z oferty! Powiedz tylko gdzie i kiedy moglibyśmy dokonać przekazania towaru ;)

Awatar użytkownika
SebolE
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 02 cze 2007, 20:06

Postautor: SebolE » środa, 20 sie 2008, 14:30

Przyb mam gdzieś jeszcze kilka sztuk tego albumu.
Pozdr.
PS.
W domku znalazłem 3szt. do odstąpienia.

Awatar użytkownika
kex_
Posty: 357
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2008, 11:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: kex_ » środa, 10 wrz 2008, 20:10

Jak patrzę na te zdjęcia to mam zaskok ciągły bo widzę jak blisko było do pierwotnego lotniska (moi dziadkowie mieszkają od co najmniej 70 lat dokładnie na rogu ulicy Grażyny :D a obecnie sam mieszkam ok 600-700m od progu pasa na Zaspie, miałbym genialne miejsce do spotiingu :(

a wracając od samej historii to patrząc na zdjęcia klimat ówczesnego lotniska naprawdę musiał być niesamowity.
Pozdrawiam :)
Paweł

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » środa, 10 wrz 2008, 23:10

Obok mojego bloku stały do niedawna jeszcze dwa hangary wykorzystywane przez nieistniejący już sklep meblowy (Bartek ma gdzieś jeszcze zrobione zdjęcie hangarów przed ich rozbiórką). W tym miejscu obecnie znajduje się "Osiedle Hynka" czyli Skarżyńskiego 3.
Sądząc natomiast po zdjęciu lotniska w czasie przemowy Adolfa Hitlera w czasie, gdy odwiedził Gdańsk, moja klatka schodowa znajduje sie mniej więcej w miejscu, w którym znajdowała się jego mównica, z której przemawiał.

Do dzis zachowały się jedynie fragmenty płyty betonowej, zaadoptowane na dojazd i kawałek parkingu (Skarżyńskiego 3 i 5).

Centrum Handlowe ETC mieści się przecież w hangarze, a parking przed centrum to duży fragment płyty postojowej lotniska.
Pozdrawiam serdecznie
Arek

theodolit
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 21 kwie 2008, 06:33

Postautor: theodolit » czwartek, 11 wrz 2008, 07:02

kex_ pisze:Jak patrzę na te zdjęcia to mam zaskok ciągły bo widzę jak blisko było do pierwotnego lotniska (moi dziadkowie mieszkają od co najmniej 70 lat dokładnie na rogu ulicy Grażyny :D a obecnie sam mieszkam ok 600-700m od progu pasa na Zaspie, miałbym genialne miejsce do spotiingu :(

a wracając od samej historii to patrząc na zdjęcia klimat ówczesnego lotniska naprawdę musiał być niesamowity.


To idealne miejsce do spotingu, nie az takie idealne :) (podobnie jak ja mam teraz mieszkajac w Baninie) ;D

Moj tata mieszkał pomiedzy browarem i ul. Kościuszki - z dziecinstwa wspomina, ze co ranek koło 6;00 - słychac było stukot trepow na płycie (znaczy piloci wojskowi biegajacy na rozgrzewke) i potem godzinka czy ile tam grzania silników ;) na 100% nie było ciszy i spokoju :D ale na wakacje widoki pewnie fajne ;D

przyb
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: przyb » czwartek, 11 wrz 2008, 13:12

W trakcie mojej pracy badawczej natknąłem się na bardzo ciekawe informacje, otóż:

Opracowany w latach siedemdziesiątych blan budowy nowego lotniska dla Gdańska zakładał, że budowa portu lotniczego w Rębiechowie przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwsze prace ziemne ruszyły pod koniec 1971 roku. Pierwszy etap budowy został oficjalnie zakończony 2 maja 1974. Tego też dnia na lotnisku wylądował pierwszy samolot. Drugi etap budowy zakładał, przedłużenie, do 1978 roku, drogi startowej z 2800 do 3500 metrów a także budowę pełnej sieci dróg kołowania.

Źródło: M. Mikulski, Cywilne porty lotnicze Gdańska i Gdyni w latach 1921-1974 [w:] Rocznik Gdański, T.24/25, 1974/1975, Gdańsk 1976


Szkoda, że się Gierkowi posypało na koniec bo z pasem 3500 metrów i drogami szybkiego zejścia na całej długości mielibyśmy tutaj małe Stansted. Ale jak by spojrzeć na Google Earth to te 700 metrów możnaby nadal spokojnie dobudować... :D

Awatar użytkownika
kex_
Posty: 357
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2008, 11:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: kex_ » czwartek, 11 wrz 2008, 14:38

Przyb, to naprawdę ciekawa informacja, byłem święcie przekonany, że przedłużenie pasa to pomysł całkiem nowy (i zapewne dla mających lądować w przyszłości większych samolotów) a tu się okazuje, że już Gierek chciał to zrobić :) ale może po wybudowaniu terminalu 2, nowej płyty i sieci dróg kołowania przedłużą nasz poczciwy pas tak jak Towarzysz chciał.
Pozdrawiam :)

Paweł

Pitex
Posty: 607
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 00:29
Lokalizacja: EPGD / GDN
Kontaktowanie:

Postautor: Pitex » czwartek, 11 wrz 2008, 14:48

z tegoco sie orientuje to przedluzenia pasa jest ujete w planie rozbudowy lotniska do roku 2020

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » czwartek, 11 wrz 2008, 19:35

O ile się nie mylę jest to jedna z inwestycji robionych zaraz po taxiwayach.
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » piątek, 12 wrz 2008, 19:05

KubaN pisze:O ile się nie mylę jest to jedna z inwestycji robionych zaraz po taxiwayach.


Dlatego "już" przed 2020 powinno być zrobione :wink:

Patrząc na ten promocyjny film wyświetlany w terminalu odnoszę wrażenie, że te wszystkie inwestycje obejmują rozwój portu do 2100 roku.

Katowice planują m.in. drugi pas. Ciekawe, czy w tym samym terminie?
Pozdrawiam serdecznie

Arek

AliceDelice
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 22:38
Lokalizacja: Stolzenberg

Postautor: AliceDelice » sobota, 28 lis 2009, 01:50

HEJ chłopaki, szukam książki, o której wspominał Lapa: Historia Aeroklubu Gdańskiego, wiecie może gdzie ją można zdobyć? poza tym mam ogromna prośbę: zajmuję się obecnie lotniskiem we Wrzeszczu w czasie grudnia 70: mam materiały, artykuł powoli powstaje, ale ciekawi mnie, czy zachowały się jakieś fotografie lotniska z tego okresu...może macie coś w domowych archiwach? a może ktoś byłby aż na tyle odważny i zgodził się nawet na ich późniejszą publikację...no, ale nie chcę się tak panoszyć po forum, skoro nowa jestem :wink:

Awatar użytkownika
SebolE
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 02 cze 2007, 20:06

Postautor: SebolE » sobota, 28 lis 2009, 09:21

STRU$ pisze:Sporo ciekawych rzeczy jest w książce: http://www.gdansk.pl/turystyka,89,2067.html

Przeglądałem ją ale nie posiadam.

No i chyba będzie cz.2 ;)

AliceDelice
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2009, 22:38
Lokalizacja: Stolzenberg

Postautor: AliceDelice » poniedziałek, 30 lis 2009, 23:39

hmmm...a wiecie może gdzie można zdobyć Przegląd Wojsk Obrony Powietrznej Kraju z 1993r? bo do Wawy nie pojadę po jeden artykuł :(


Wróć do „Ciekawostki związane z EPGD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości