Dym jako pomoc nawigacyjna przy lądowaniu?

...różne na temat naszego lotniska
Kaspar
Posty: 734
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 20:41
Lokalizacja: EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: Kaspar » czwartek, 11 mar 2010, 20:10

Wiesz co Molger...te mini trąby powietrzne zwane vortexami, które tworzą się na krawędzi klap lub skrzydeł w wilgotnym powietrzu są widoczne z samolotu pod warunkiem że siedzi się mocno za skrzydłami.

Awatar użytkownika
SebolE
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 02 cze 2007, 20:06

Postautor: SebolE » czwartek, 11 mar 2010, 20:59

Doktor M pisze:Te bezpodstawne oskarżenia o narkomanię już stają się nudne.

A jak nie znasz cytatu z filmu 39 i pół to już nie mój problem, a Twój jak bierzesz tak dosłownie do siebie.

Doktor M
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 22 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Doktor M » czwartek, 11 mar 2010, 21:17

Rzeczywiście rzeczonego filmu nie widziałem i cytowanej wypowiedzi nie znam, stąd moja może przesadna na nią reakcja i wzięcie jej dosłownie do siebie.
Natomiast spodziewałem się, że dyskusja toczyć się może w oparach absurdu, bo tak jak pisałem wcześniej, mi też wydaje się to nieprawdopodobne.
Czyli pytanie brzmieć powinno: jeśli nie "pomoc nawigacyjna", bo co do tego nie ma już żadnych wątpliwości, to co to u licha mogło być?

Awatar użytkownika
Geo
Posty: 705
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 22:11
Lokalizacja: Tczew
Kontaktowanie:

Postautor: Geo » czwartek, 11 mar 2010, 21:18

wyglądało podobnie do tego?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
SimOn!
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 05 mar 2009, 14:13
Lokalizacja: EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: SimOn! » czwartek, 11 mar 2010, 21:31

Doktor M pisze:SimOn! napisał o gościu z pochodniami...


Chłopie ale ty wszystko bierzesz dosłownie... wow! Pisałem żartobliwie, ironicznie... :) To może cię naprowadzi Lt. John McClane ;)

Awatar użytkownika
Geo
Posty: 705
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 22:11
Lokalizacja: Tczew
Kontaktowanie:

Postautor: Geo » czwartek, 11 mar 2010, 21:33

SimOn! pisze:To może cię naprowadzi Lt. John McClane ;)

taa jak zapoda procedurę do lądowania yippie-kay-yay ;)
Obrazek

Doktor M
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 22 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Doktor M » czwartek, 11 mar 2010, 21:52

SimOn! pisze:Chłopie ale ty wszystko bierzesz dosłownie... wow! Pisałem żartobliwie, ironicznie... :) To może cię naprowadzi Lt. John McClane ;)

Tak też początkowo skojarzyłem :) Ale jak skończyły się wszystkie racjonalne opcje... pomyślałem: cholera, może rzeczywiście czegoś nie wiem, w końcu człowiek uczy się całe życie. Tak jak pisałem, lotnictwem interesuję się od ładnych paru lat, trochę teorii liznąłem, kilkaset godzin życia na FS2004 zmarnowałem :), a nigdy o żadnych dymiących rurach (pomijam MiGi 21) na pasie startowym czy w okolicy nie słyszałem. Zresztą rozmawiając o tym też próbowałem koleżankę wypytać, czy aby na pewno widziała to, co opisywała ("a nie był to przypadkiem komin jakiś okolicznych zabudowań?").

MontyBL
Posty: 481
Rejestracja: sobota, 05 lip 2008, 09:30

Postautor: MontyBL » czwartek, 11 mar 2010, 21:53

Strzelam: Jeżeli siedziała po prawej stronie samolotu to może widziała dym z komina wytwórni masy bitumicznej niedaleko krańca rwy29 i wzięła go za coś lotniskowego?

Doktor M
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 22 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Doktor M » czwartek, 11 mar 2010, 22:05

MontyBL pisze:Strzelam: Jeżeli siedziała po prawej stronie samolotu to może widziała dym z komina wytwórni masy bitumicznej niedaleko krańca rwy29 i wzięła go za coś lotniskowego?


Myślę, że na 99 % to będzie to.

Molger
Posty: 141
Rejestracja: piątek, 06 paź 2006, 21:56
Lokalizacja: EPGD

Postautor: Molger » piątek, 12 mar 2010, 18:05

Kaspar pisze:Wiesz co Molger...te mini trąby powietrzne zwane vortexami, które tworzą się na krawędzi klap lub skrzydeł w wilgotnym powietrzu są widoczne z samolotu pod warunkiem że siedzi się mocno za skrzydłami.


Dzieki Kaspar
Zwiekszyłeś pokłady mojej inzynierskiej wiedzy :)

Awatar użytkownika
kex_
Posty: 357
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2008, 11:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: kex_ » piątek, 12 mar 2010, 22:28

A ja dziękuję z mojej strony za odpowiedź, że vortexy widoczne są także z kabiny pasażerskiej :)
Pozdrawiam :)
Paweł


Wróć do „Ciekawostki związane z EPGD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 112 gości