Pierwsze wykonane foty

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
piotras2119
EPGD Spotters
Posty: 700
Rejestracja: piątek, 07 paź 2011, 21:11
Lokalizacja: Gdańsk

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: piotras2119 » poniedziałek, 27 lut 2012, 08:52

Próbowałem ale na dobre się zaprzyjaźnił jak narazie ;/
Pozdrawiam :)

Obrazek

joe hackett
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 03 wrz 2010, 13:43
Lokalizacja: Gdynia, Moje Miasto

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: joe hackett » poniedziałek, 27 lut 2012, 09:05

grzymek pisze:Oto moje próbki :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zmień tagi na [url][/url] będzie się łatwiej oglądać. :wink:
Pozdrawiam, Jacek

Awatar użytkownika
rulez76
Posty: 472
Rejestracja: wtorek, 17 maja 2011, 19:26
Lokalizacja: Sztum - Malbork
Kontaktowanie:

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: rulez76 » poniedziałek, 27 lut 2012, 17:30

grzymek pisze:Widze że panowie szybcy są , ale niestety coś lotnictwo nie chce się otworzyć :shock: Poki co zrzucam na dysk i wybiore w/g mnie te dobre i dorzucę na wątek pierwsze foty :D
p.s miło było poznać kolegów ( dzieki Karol i Mariusz a także Arek za dobrą garść informacji :D )

Cała przyjemność po mojej stronie :D
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Woźniak
Obrazek
Obrazek

grzymek
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 18 lut 2012, 23:05
Lokalizacja: Rumia/ EPGD

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: grzymek » poniedziałek, 27 lut 2012, 20:19

A dzieki dzieki Mariusz , nauka do podstawa , własnie meczę obróbkę ale efekty hmmm .... :D
Pozdrawiam
Grzegorz

Obrazek

piotras2119
EPGD Spotters
Posty: 700
Rejestracja: piątek, 07 paź 2011, 21:11
Lokalizacja: Gdańsk

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: piotras2119 » poniedziałek, 27 lut 2012, 20:28

@grzymek a jakim programem obrabiasz ?
Pozdrawiam :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Labi
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 29 sty 2012, 19:35
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: Labi » poniedziałek, 27 lut 2012, 20:46

@grzymek: Zdjęcia fajne, tylko kniecznie je wykadruj! OLT ładnie Ci wyszedł. :P
Obrazek

grzymek
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 18 lut 2012, 23:05
Lokalizacja: Rumia/ EPGD

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: grzymek » poniedziałek, 27 lut 2012, 21:11

Probuje CS4
Pozdrawiam
Grzegorz

Obrazek

grzymek
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 18 lut 2012, 23:05
Lokalizacja: Rumia/ EPGD

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: grzymek » poniedziałek, 27 lut 2012, 21:15

Nio juz je zaczynam obrabiac , długa droga he he ...
Pozdrawiam
Grzegorz

Obrazek

piotras2119
EPGD Spotters
Posty: 700
Rejestracja: piątek, 07 paź 2011, 21:11
Lokalizacja: Gdańsk

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: piotras2119 » poniedziałek, 27 lut 2012, 21:30

Polecam Lightroom ;)
Pozdrawiam :)

Obrazek

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: KubaN » poniedziałek, 27 lut 2012, 22:53

Zdecydowanie polecam oba programy, choć do lotnictwa z pewnością lepszy klasyczny photoshop CS2/3/4/5, dużo bardziej profesjonalny. Lightroom bardziej przydaje się do innych fotek :) chyba że ktoś strzela artystyczne lotnicze.
Pozdrawiam, JN

Obrazek

grzymek
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 18 lut 2012, 23:05
Lokalizacja: Rumia/ EPGD

Re: -== Stali bywalcy na EPGD 2012 ==-

Postautor: grzymek » poniedziałek, 27 lut 2012, 23:11

@KubaN Ja własnie zaczynam dopiero poznawać CS4 jak i całą resztę ale :D
Pozdrawiam
Grzegorz

Obrazek

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: KubaN » wtorek, 28 lut 2012, 01:04

Chciałbym jeszcze raz gorąco powitać świeżą krew i życzyć wytrwałości :D w nauce.

Zrobiłem mały porządek.
W dziale fotonowości proszę linkować tylko zdjęcia, które już przeszły screening na jakichś galeriach lotniczych.
Natomiast tutaj chwalcie się swoimi zdjęciami, które jeszcze troszkę potrzebują, aby się dostać na galerie :)
Jak również wszelkie prośby o pomoc / porady / prośby o oceny proszę umieszczać tutaj.
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: KubaN » środa, 29 lut 2012, 00:40

Kontynuując dyskusję z fotonowości

piotras2119 pisze:@KubaN przezucales ostatnio nasze pierwsze wypociny do innego tematu ;) tam są w sumie wszystkie. Generalnie to powstaje mu ziarno na zdjęciach bo zoom jest chyba już cyfrowy a nie optyczny. A co do akceptacji zdjęć to się zgodzę bo nie maja skąd w sumie pobrać informacji o sprzęcie dokładnym i te wymogi niestety są największym utrudnieniem ;/


Istnieje coś takiego jak EXIF - (bez wątpienia o tym wiesz :) ) oczywiście nie wszystkie fotografie go posiadają po obróbce, niektórzy usuwają, bądź program robi to za nich. To właśnie z EXIFa mogą się dowiedzieć kto jakim sprzętem robi zdjęcia. Ale jak pisałem nie ma to znaczenia, zdjęcie musi spełniać wymogi i niestety nikogo na galeriach nie interesuje czy to był FZ30 czy 500D ;) Widziałem że robisz sporo zdjęć o innej tematyce, więc łatwo będzie Ci się nauczyć podstawowych zasad fotografii lotniczej. Z ostatniego spottingu brakuje mi odpowiedniego kadrowania - nad tym musisz popracować. Jakość jest całkiem dobra i jeżeli będzie dobre kadrowanie, zdjęcia będą miały spore szanse na przyjęcie do galerii :) Pozwolę sobie wstawić przykład spoza forum:

Obrazek

To zdjęcie z pewnością zostałoby przyjęte do galerii np lotnictwo czy skrzydła. Trzeba pamiętać także o wielkości zdjęcia (min 1024 pix).

Natomiast to nie ma raczej szans na galeriach - głównie dlatego, że zostało zrobione pod słońce. Mimo że może dałbyś rade poprawnie skadrować w proporcjach 3:2 to nie weszłoby właśnie przez słońce w obiektyw.

Obrazek

Ten KTF byłby super gdyby nie kadr, a może dałbyś jednak rade skadrować go w proporcjach chociaż 16:9 i zmniejszyć do 1280x720 i wrzucić na galerie? :) Zachęcam!

Obrazek

@Labi nie chcę załamywać ale z Lumixa dużo się nie wyciągnie :( niestety zabawa w spotting wymaga inwestycji choć w najtańszą lustrzankę.
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Awatar użytkownika
ravecki
Posty: 1889
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 16:27

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: ravecki » sobota, 21 kwie 2012, 10:30

Odpowiedzi do pytan:
temat nieostrego ATR:
- tak jak juz napisal kuban i monty, stawiaj ja jakosc przy wrzucaniu zdjec i mysl o tym ze to nie screener podpisuje sie pod Twoja kolekcja, kazdy ma takie portfolio jakie sobie przygotuje.
Zdjecia mowia o Tobie i budowanie portfolio w oparciu 'a przyjeli', lub co gorzej na metodzie 'screener sie pomylil' jest droga do nikad przynajmniej w swiecie spotterskim.
Uwierz na slowo mamy co jakis czas na pomorzu bohatera co tak kobinuje i potem wstydzi sie przyjechac na gorke, kombinuje focac po krzakach i tlumaczac sie ze on tu tylko przypadkiem byl gdy cos lecialo. Oczywiscie taka osoba dostarcza wiele radosci innym spotterom bo jest sie z kogo posmiac ale mysle ze nie warto isc ta droga.
Slowem wrzucajac fote mysl czy chcesz ja miec w kolekcji.

kategorie - bedzie lapidarnie i dosc obrazowo:
kokpit - miejsca przy pierwszych oknach, z reguly zajmowane przez pilotow :), gdzie maja fajne telewizorki i inne takie gzdzety - czyli widok kabiny pilotow.
Kabina - przedzial dla pasarzerow (w przypadku cargo przecial dla ladunkow).
Lotnisko - wido gdzie motywem zdjecia jest lotnisko (ma podkategorie - wierza, rampa, pas startowy, widok ogolny itd) - slowem gdy skupiasz sie robiac fote na infrastrukturze lotniska.
Specjalne malowanie - gdy samolot odbiega od standardowego malowania (np. zloty lot, 'star alliance', 'one world', mig-29 z duzym logotypem (numer boczny 15).
Militarne - gdy samolot zarejstrowany jest w bazie jako maszyna wojskowa
Muzealne - samolot juz nie lata, czasem jest to pomnik, czasem muzealny eksponat, a czasem po prostu stojacy gdzie na plycie i rdzewiejacy egzeplasz czekajacy na jego dalsze losy.
Wypadek - chyba nie trzeba tlumaczyc
Air 2 air - zdecie maszyny robione w powietrzu (z innej maszyny lecacej obok dajmy na to)
Nocne zdjęcie - wykonane po zachodzie slonca
RNAV - samolot na wysokosci przelotowej (taki ze smuga)
Biz Jet - maszyna biznesowa, czyli z reguly mala maszyna ktora sobie lata wazna osobistosc.
Cargo - transportujacy ladunki a nie ludzi
Helikopter - oczywiscosc
Pokazy lotnicze - zdjecia wykonane podczas pokazow lotniszych (np. Radom Air Show)
Backlight - zdjecie robione pod slonce (piszesz zawsze argumentacje czemu samolot wykonany jest warty przyjecia do serwisu)
HD - rozmiar zdjecia 1280x720px
HDR - wykonany w technice HDR (sprawdz w google)
Skany - zdjecia wykonane analogowo i skanowane w celu uzyskania formy cyfrowej

w razie watpilosci pytajcie

piotras2119
EPGD Spotters
Posty: 700
Rejestracja: piątek, 07 paź 2011, 21:11
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: piotras2119 » sobota, 21 kwie 2012, 14:28

@ravecki @KubaN
dzieki za rady co do portfolio :)

@KubaN troche zboczenie ze zwyklej fotografii czasami mam. prawda moje kadry nie specjalnie nadaja sie do galerii lotniczych ;/ ale mam wrazenie, ze teraz jest juz troche lepiej :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 kwie 2012, 14:04 przez piotras2119, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Obrazek


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość