Pierwsze wykonane foty

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Pierwsze wykonane foty

Postautor: Siernik » poniedziałek, 13 paź 2008, 20:29

Witam !
Co w tych zdjęciach jest nie tak?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 lut 2009, 22:12 przez Siernik, łącznie zmieniany 2 razy.

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » wtorek, 14 paź 2008, 20:01

To może ja zacznę....

Lufa całkowicie nieostra. Ponadto warunki focenia widzę chyba nienajlepsze (brak słońca, nienajlepsza przejrzystość powietrza). Przeniebieszczone tło - czyli coś nie tak z doborem balansu bieli w tych warunkach. Ogólnie fotka raczej nie do poprawienia, więc trzeba cyknąć samolocik jeszcze raz przy najbliższej okazji :wink:

W pozostałych przypadkach jest jeden wspólny element, który rzucił mi się w oczy - poziomowanie kadru. Musisz znaleźć taki element w każdym kadrze (np. linia horyzontu, pas startowy), wg którego należy wypoziomować kadr. Obecnie samoloty "znosi" na jedną stronę.

Kadrowanie głównego motywu - samolotu: staraj się wykonywać jak najciaśniejsze kadry. Samolot (cały ze skrzydłami, bez stateczników ogonowych, sam kadłub, bądź jego fragment, który chcesz uchwycić) powinien wypełniać jak najwięcej kadru. Chodzi o to, by nie zostawało zbyt dużo miejsca z boku. Im ciaśniejsze kadry, tym trudniej będzie Ci je wykonać, zwłaszcza kiedy samoloty będą w ruchu. Moment nieuwagi lub zawahania i główny motyw zostanie ucięty nie tam, gdzie być powinien. To niestety wymaga czasu, nabierzesz wprawy.
Koledzy asekuracyjnie walą seriami, ile fabryka dała. :D W ten sposób ich szanse, że choć jedno ujęcie będzie dobre, rosną diametralnie.
Zawsze w PS można dodatkowo przyciąć, ale "dorobić" nie każdy potrafi :wink:

Eksperymentuj z jasnością zdjęcia, czasami warto skrócić czas naświetlania, albo go wydłużyć, aby osiągnąć lepsze efekty. Tak samo w przypadku przysłony (np. zwiększając przysłonę możesz uzyskać ładne spike'i wokół jasnych świateł, oczywiście w nocy i raczej na statywie).

I na koniec mała uwaga: staraj się cykać samoloty nie zasłonięte przez jakieś klocki, legocar'y i inne cholerstwa, które lgną do samolotu, gdy tylko się zatrzyma, jak ćmy do światła. Na EPGD jest to cholernie trudne, ale czasem się udaje.

Koledzy na pewno dorzucą jeszcze dużo od siebie, gdy tylko znajdą chwilkę wolnego czasu.

Do zobaczenia pod płotem :D
Pozdrawiam serdecznie
Arek

Awatar użytkownika
ravecki
Posty: 1889
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 16:27

Postautor: ravecki » wtorek, 14 paź 2008, 20:04

pierwsze to kadrowanie, spotting to samoloty, pelner nie jest az tak wazny.
drugie ostrosc, nie ma co oczekiwac cudow na poczatku mnie cieszylo jak przeczytalem reg maszyny :).
horyznot, moze i ziemia jest okragla ale jak samolot jedzie z gorki to nie jest za dobrze.
samolot ma byc widoczny, czyli wszystkie gadzety ktore moga go zaslaniac nie sa mile widziane.
mysle ze to na poczatek tyle uwag, czekam na kolejne zdjecia.

EDIT - chyba jednoczesnie z Arkiem pisalem te same uwagi :)
Obrazek
ravecki

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » wtorek, 14 paź 2008, 20:10

Co do lufy to się zgodze. Zdjęcie zostało zrobione dosyć dawno i to na dodatek zwykłym aparatem cyfrowym. ( okropność :/ )
Postaram się dostosować do waszych uwag :)

duszy
Posty: 679
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2007, 21:42
Lokalizacja: EPMB

Postautor: duszy » wtorek, 14 paź 2008, 20:46

Przedmówcy są bardziej doświadczeni ja ze swojej strony mogę tylko dodać tyle aby ćwiczyć, podglądać zdjęcia innych, nie zniechęcać się, pytać bo kto pyta nie błądzi. Nie wstydzić się własnych zdjęć.

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » czwartek, 16 paź 2008, 13:09

2 listopada wybieram się do Warszawy na okęcie także wrzucę tu pare fotek :D Postaram się jak najlepszych.

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » czwartek, 16 paź 2008, 18:15

Trzymamy za słowo :)
Pozdrawiam serdecznie

Arek

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » wtorek, 21 paź 2008, 10:33

Nie rozumiem troche pojęcia kadrowania
Na czym to polega.?

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » wtorek, 21 paź 2008, 10:57

Sory za pomyłkę
chodziło mi o poziomowanie kadru

duszy
Posty: 679
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2007, 21:42
Lokalizacja: EPMB

Postautor: duszy » wtorek, 21 paź 2008, 12:43

Witaj Siernik Generalnie chodzi o to aby horyzont za samolotem,slupy oświetleniowe,budynki były w pionie i poziomie. Pozwoliłem sobie o przerobienie jednego z Twoich zdjęć :po pierwsze zmniejszyłem po drugie skadrowałem i wypoziomowałem czyli przekręciłem w Photoshopie należało by jeszcze je odszumić ale z braku czasu nie zrobiłem tego. Jeszcze jedna rada staraj się robić zdjęcia bez zbędnych śmieci typu wózki bagażowe i tego typu urządzenia.Chorągiewkę można zlikwidować gorzej z resztą.
Nie masz mi za złe że posłużyłem się twoim zdjęciem ale przyznaj że wygląda lepiej
Obrazek

Awatar użytkownika
Blink
Moderator
Posty: 2312
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 08:09
Lokalizacja: Gdańsk // EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: Blink » wtorek, 21 paź 2008, 13:04

JA bym delikatnie jeszcze skadrował górną przestrzeń. Trochę za dużo nieba. Ale to już kwestia gustu :wink:
Pozdrawiam :mrgreen:

Obrazek

duszy
Posty: 679
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2007, 21:42
Lokalizacja: EPMB

Postautor: duszy » wtorek, 21 paź 2008, 13:56

Ja też ale to był przykład :lol:

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » wtorek, 21 paź 2008, 17:44

No to już rozumiem i co chodzi :D
Nie, nawet się cieszę że użył Pan mojego zdjęcia na przykład
Niedługo wrzuce tutaj foty z Okęcia ( będę 3 listopada ) no i zobaczymy co się zmieniło po waszych radach :)

Browar
Posty: 950
Rejestracja: czwartek, 27 mar 2008, 18:32

Postautor: Browar » wtorek, 21 paź 2008, 17:57

Hello Siernik. Generalnie polecam Ci pooglądać zdjęcia na :

http://www.skrzydla.org

http://www.airliners.net

http://www.jetphotos.net

Dobra sprawa tak sobie na zdjęcia zamieszczone w tych serwisach popatrzeć i potem porównać ze swoimi strzałami.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Siernik
Posty: 327
Rejestracja: sobota, 09 sie 2008, 13:49
Lokalizacja: Sławno

Postautor: Siernik » wtorek, 21 paź 2008, 18:02

a zobacze :P
Dzięki


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość