Pierwsze wykonane foty

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » niedziela, 26 maja 2013, 21:39

Myślę, że u mnie problem leży głównie po stronie "obróbczej". Aczkolwiek po zakupie body miałem problem ze sporym BF (mikrokorekta na -20 w body nawet nie załatwiała problemu), z którym, jak mi się dotychczas wydawało, serwis poradził sobie znakomicie. Tyle że sprawdzałem to na krótkich szkłach (na obu sprawdzanych przeze mnie szkłach z zakresu 14-70 autofocus trafia teraz idealnie w punkt). Nie miałem możliwości sprawdzać jeszcze na tym tele... Tzn. sprawdzałem, ale na obiekcie odległym o 6m. I też wydawało się, że jest ok... Chyba jutro wyjdę w teren i pobawię się mikrokorektą na dłuższych dystansach...

EDYCJA: Nie mam innej możliwości podpięcia monitora. Lapek ma tylko wyjście HDMI :/

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 26 maja 2013, 21:54

Hmm mimo wszystko zastanawia mnie ten D800 ;) Do zobaczenia jakoś na górce :)

shill
Posty: 539
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: shill » poniedziałek, 27 maja 2013, 06:15

Hmm tak sobie myślę - podeślij oryginał tej fotki travela na maila to się przyjrzę - może nie jestem wspomnianym mistrzem obróbki ale sprawdzimy co się da zrobić.

Pytanie jest zasadnicze czy to mają być fotki galeryjne typowych galerii spotterskich jak lotnictwo.net.pl / skrzydla.org ? Jeśli tak to musisz zastosować się do sztywnych zasad (kadrowanie, ostrość fotek często na granicy przeostrzenia).
Nie wiem jak w Nikonie ale na dobrych puchach podostrzanie w body na maksa jest bardzo średnim pomysłem :) Fotki już w oryginale wychodzą "zębate" i "przeostrzone" mimo tego że nawet nie pomyślisz o użyciu podostrzania.

Niemniej jednak obróbka to większa część sukcesu - oczywiście jakość z karty musi być przyzwoita bo jak to mówią "z g. bata nie ukręcisz" :)

Awatar użytkownika
Bartek
EPGD Spotters
Posty: 921
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2007, 16:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: Bartek » poniedziałek, 27 maja 2013, 08:17

Mnie bardzo dziwi jakosc tych zdjec, bez urazu, ale majac taki sprzet jak mowisz (nie bede mowil ile $$ bo kazdy moze sobie sprawdzic), monitor, stawiam na jakiegos neca albo eizo, kalibrator itp to powinnienes nas tu zaskoczyc zajebsta jakosc a jak narazie szalu ni ma. Te u góry troche lepiej bo wiecej sloneczka się w kady dostało.

Wiem z doświadczenia :) że D800 i D800E jest bardzo skomplikowany do ustawienia jesli chcemy miec naprawde super jakość, znaczniej bardziej skomplikowany niz 5dm3, moze to u ciebie kwestia ustawienia? Chyba ze robisz na AUTO :)

W razie czego służe pomocą
Obrazek

Pozdrawiam,
Bartek

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » poniedziałek, 27 maja 2013, 08:37

Stare powiedzenie mówi "co z tego, że sprzętu kupa, jak fotograf d...". Pewnie w moim przypadku jest troszkę tej prawdy. Co do ustawień, to myślę, że nie tutaj leży główny problem. Choć faktycznie, światło mam zawsze w trybie auto :) Korekta temperatury światła na etapie postprocesu obróbczego to dziś żaden problem. Menu aparatu ogarniam, choć na początku był to pewien problem - przesiadłem się z D80...
Zdjęcia wrzucone w moim pierwszym poście pochodzą z ILA. Tam, jak ktoś ładnie gdzieś stwierdził, samoloty latają "w stratosferze" :) Poza tym jest praktycznie pod słońce. Dlatego, po 6-ciu latach jeżdżenia tam, odpuszczam sobie te pokazy. Byłem na pokazach z kolegą "canonierem" i on nie zdecydował się na publikację żadnych fotek z lotów - jedynie statyka. Ja próbowałem powyciągać nieco kadrów i efekty widać powyżej. Inna sprawa, że mi nie podobają się przeostrzane do granic możliwości fotki. Ale to rzecz gustu, a o tym się nie dyskutuje :)

Awatar użytkownika
Bartek
EPGD Spotters
Posty: 921
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2007, 16:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: Bartek » poniedziałek, 27 maja 2013, 09:06

Ila pogorszylo sie bardzo teraz kiedy przeniesli je na druga strone. Wczesniej bylo o niebo lepiej.

Musimy sie kiedys spotkac na.gorce i pogadamy dluzej. Chetnie zobacze obiektyw bo z tego co slyszalem, czytalem to urywa dupsko
Obrazek

Pozdrawiam,
Bartek

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » poniedziałek, 27 maja 2013, 09:17

Z chęcią się kiedyś spotkam na górce (w konkretnym czasie, bo na przypadek nie ma co liczyć).
To szkło, które mam, to wersja bez nanopowłok i z VRI - na nowe z VRII nie było mnie, niestety, stać ;) Co do prędkości działania AF i ostrości szkła, nie mam mu nic do zarzucenia.
Przy okazji, jeśli jest możliwość, prosiłbym kogoś, kto posiada telekonwerter Nikona x1,4 o możliwość podpięcia i przetestowania z tym szkłem bo czytałem gdzieś, że ten zestaw nie bardzo się lubi. Chciałbym to sprawdzić organoleptycznie.

EDYCJA:
Wykopałem jedno foto zrobione tuż po zakupie aparatu - w czasach, kiedy można było jeszcze polatać OLT-em :) Wybrałem to, bo zrobione na tutejszym lotnisku. Zdjęcie celowo przeostrzyłem (jak dla mnie, to już zbyt mocno). Niebo dziwne - założony miałem filtr polaryzacyjny (widać to zresztą po winiecie). Jak dla mnie, w "statycznych warunkach" nie ma problemu z łapaniem ostrości w punkt... Może to kwestia manualnych zdolności (bawię się głównie krajobrazikami, moje doświadczenie lotnicze jest znikome).

Obrazek

Pewnie też za ciemno będzie ;)

shill
Posty: 539
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: shill » poniedziałek, 27 maja 2013, 15:53

Yanis obrobiłem tę fotkę Travela - wyszło całkiem całkiem FullHD :) Ta bestia 800 ma dużą matrycę i przy tym upakowaniu daje szum o łagodnej fakturze - łatwo usuwalny.
210mb TIFF robi wrażenie :P rozdziałka bazowa 7460x49xx pix też :P

Prawdopodobnie to co pisze Bartek to 150% prawda - przy tej ilości opcji w body można pewnie sporo poustawiać by efekty pliku-matki były lepsze.

Użyłem swojego prostackiego schematu obróbki - chociaż ostatnio przerzuciłem się na obróbkę RAW>TIFF i na końcu stratny JPG dopiero po wszystkich machinacjach i jest troszeczkę lepiej. Faktem jest że warunki w piątek nie były najszczęśliwsze.
Aczkolwiek potencjał jest bo jak ma nie być... byłoby dziwne.

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » poniedziałek, 27 maja 2013, 16:39

A możecie pokazać travela po obróbce? Chętnie bym zobaczył :) Nawet w oryginalej rozdzieloczości dużej ;)

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » poniedziałek, 27 maja 2013, 16:39

A możecie pokazać travela po obróbce? Chętnie bym zobaczył :) Nawet w oryginalej rozdzieloczości dużej ;)

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » poniedziałek, 27 maja 2013, 17:52

Sam jestem ciekawy efektu tej obróbki i oczekuję z niecierpliwością :)
Jeśli ktoś ma chęci i czas, a do tego czuje się na siłach w gmeraniu w menu Nikona, jestem jak najbardziej zainteresowany spotkaniem się w tym tygodniu (przed moim wyjazdem do Pardubic w czwartek w nocy). Zasialiście ziarno niepokoju w mojej głowie. Żal by było, gdyby nie wykorzystać w pełni możliwości sprzętowych. Dotychczas wydawało mi się, że panuję nad tym, ale potrafię z pokorą przyjać krytykę i rady.

shill
Posty: 539
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: shill » poniedziałek, 27 maja 2013, 19:36

Według mnie sprzęt działa bez zarzutu gdzieś na naszym forum jest dobry poradnik z airliners i innych stronek jak obrabiac fotki lotnicze (sam się starałem to zrozumieć chociaż częściowo).

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:09

Obróbka wykonana przez kolegę powyżej ;) Dzięki!

Obrazek

Może faktycznie mam coś sprzętowo na linii laptop-monitor. Ja tak ekstremalnie ostrości nigdy nie dawałem. Na przykład na tej focie u mnie wyświetla już białe obwódki na obrysie samolotu :cry: Za to kolorki widzę bardzo ładnie :) Do końca roku zaopatrzę się chyba jednak w kompa stacjonarnego.

shill
Posty: 539
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: shill » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:13

Obróbka na laptopie i monitorku laptopowym obróbka minimalna, a co do przeostrzenia to na skrzydłach.org w zasadzie nie widać schodów i efektu halo :)

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » czwartek, 06 cze 2013, 20:18

Mała próba po powrocie z deszczowych Pardubic :( Największe atrakcje pokazów nie dotarły z powodu pogody, więc się pstrykało, co akurat było. 80% czasu trwania pokazów - warunki ekstremalne, czyli słabszy lub mocniejszy deszcz, niski pułap chmur i praktycznie zero słońca. Kto nie wziął ze sobą osłonki na sprzęt, albo zgrzytał zębami i trzymał go pod pazuchą, albo testował korpus i szkło na wodoszczelność :D Mój "ekłipment", na szczęście nie musiał być poddany tak ekstremalnym próbom.
Nie mam czasu ogarnąć fotek, więc wrzucę tylko kilka tych, które uznaję już za przejrzane i przemielone graficznie.

Obrazek Obrazek Obrazek


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości