Monitor - zakup - porada?

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Monitor - zakup - porada?

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 28 lip 2013, 22:07

Witajcie,

Przymierzam się pomału do zmiany monitora - obecnie IIYAMA 2201W matryca TN, 22 cale.
Zastanawiałem się na tą firmą ale ma matryce IPS, fajnie wygląda DELL ale też ma IPS. Ale w podobnych pieniądzach (1500-2000) jakie chce przeznaczyć można znaleźć EIZO. Pytanie czy te EIZO średnie/tańsze EIZO będą lepsze od droższych gorszych firm? Domyślam się że każdy monitor znanej firmy z matrycą IPS, VA będzie lepszy niż mój obecny (a na niego nie narzekam).

Interesuje mnie 23/24 cale. Z racji hobby foto znaczenie ma odwzorowanie barw i przejść tonalnych - czas reakcji ma małe znaczenie tutaj...

Proszę o pomoc w wyborze:
1. EIZO Foris FS2331 - jedyny z matrycą VA ! - cena z kalibratorem 1450 zł
2. EIZO Foris FS2333 - IPS - cena z kalibratorem 1700 zł
3. EIZO FlexScan EV2436W - IPS - cena 1900 zł
4. EIZO ColorEdge CS230 - IPS - cena 2300 zł

Niestety dla tych tańszych modeli nie znalazłem info na www producenta o odwzorowaniu koloró - dla droższych powyżej 3000 podają że np. 97 czy 98% sRGB.... Dlatego pytam Was :)
Dodatkowo najtańszy model Foris FS2331 ma wg specyfikacji najlepszą matrycę (VA) - pytanie czy ta matryca w standardowej serii monitorów będzie więcej wyświetlać kolorów niż teoretycznie gorsza IPS ale w serii dla grafików czyli ColorEdge CS230 ???

Pytanie trudne, bo wg producenta matryca teoretycznie gorsza czyli IPS potrafi wyświetlić 97% ADobeRGB.... więc jak? Zna się ktoś trochę?

PS
NEC jakoś mnie nie przekonuje.....

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: rafaltrzcinski » poniedziałek, 29 lip 2013, 20:06

Opinii brak więc powiem co się dowiedziałem - czytałem sporo na forach i rozmawiałem dziś z przedstawicielem EIZO w Polsce i jeśli chodzi o przystępne ceny to zaproponował mi takie rozwiązania:

Cena do 2000zł:
1. Eizo FS2331 - do obróbki foto (głównie) - świetna matryca odwzorująca praktycznie 100% sRGB i świetną czernią i kontrastem w każdych warunkach oświetleniowych, ale długi czas reakcji co może powodować "smużenie" w grach
2. Eizo FS2333 - do obróbki foto i gier,video - bardzo dobra matryca z odwzorowaniem 100% sRGB ale nieco gorszą czernią i kontrastem, jednak lepiej pracować za dnia lub przy świetle (w ciemnościach wygląda gorzej obraz), szybki czas reakcji

Cena do 3000zł - monitory do obróbki foto (do gier i multimediów niekoniecznie)
1. Eizo SX2262W - świetny montor dla półprof użytku i obróbki zdjęć odwzorowujący 95% Adobre RGB !
2. Eizo CS230 - trochę gorszy od tego wyżej ale seria półprof

Zastanawiam się nad tymi tańszymi - do obróbki fot wybrałbym FS2331 z matrycą VA (lepsze kolory, czerń) ale ma długi czas reakcji co w moim przypadku może mnie irytować (smużenie) bo lubię pograć sobie i oglądam filmy. Tak więc wybór raczej padnie na multimedialny monitor który i tak będzie lepszy niż moja 5letnia IIYAMA na matrycy TN :)

Może komuś w przyszłości to pomoże :)
Ogólnie trzeba sporo na forach poczytać aby wybrać te sensowne i rzetelne opinie i cechy technologiczne matryc IPS i VA w zależności od potrzeb...

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: yanis » sobota, 03 sie 2013, 12:51

Ja obecnie pracuję na tym najsłabszym z twojej listy (Eizo FS2331). Używam praktycznie wyłącznie do obróbki foto, więc smużenia nie zauważam :)
Mam do niego podpięty kalibrator x-rite i1 i jestem zadowolony z tego tandemu. Pomiar natężenia światła otoczenia z automatyczną korektą jasności monitora to fajna rzecz.
Na kolorystykę nie narzekam, ale wcześniej pracowałem na jakimś Acerze z matrycą TN i na laptopie, więc moje odczucie może być nieco niesubiektywne. W każdym bądź razie różnica w jakości jest. U mnie olbrzymia :)

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: rafaltrzcinski » sobota, 03 sie 2013, 15:10

Hejka. Dziekuje za info. Nawiązałem kontakt jeszcze z jednym gościem i polecił mi przemyśleć jeszcze EV2436 - wygląda całkiem solidnie. Widziałem go i FS2333 w media markt i wydawał mi sie lepszy na tym samym sygnale (choć syfiastym) ;) nie ma do niego kalibratora ale zazwyczaj obrabiam fotki wieczorem przy zapalonym swietle i zaciemnionym oknie wiec warunki mam podobne caly czas....

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: rafaltrzcinski » poniedziałek, 19 sie 2013, 12:06

Wybór padł na EIZO EV2436W. Dziś odebrany, będe testować i sprawdzać obraz na moim starym monitorze i obecnym (podłącze naraz). Podzielę się wiadomościami i dam znać czy warto dopłacać 1000 zł do niższej półki EIZO czy lepiej pozostać przy cenie ok 1000 zł i kupić jakiegoś DELLa czy IIYAME....

Awatar użytkownika
Kalim
Posty: 965
Rejestracja: sobota, 21 sty 2006, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: Kalim » czwartek, 22 sie 2013, 20:09

jak tam testy?

Obrazek

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: rafaltrzcinski » czwartek, 22 sie 2013, 20:31

Pierwsze wrażenia pozytywne.
W porównaniu to starego (jak się okazało wypalonego) monitora na TN (choć w miarę przyzwoitej firmy i nie taniego na swoje czasy) jest 100 razy lepiej. Kolory lepsze i bardziej naturalne, bardziej soczyste (aktywny tryb ustawień: sRGB, 6500K, gamma 2.2 - standardowe ustawienia). Możliwość regulacji parametrów bardzo duża (kolory, podświetlenie, temperatura barw).

Ogólnie jestem b. zadowolony choć różnica w przejściach tonalnych (tablice testowe na starym i nowym monitorze) nie jest kolosalna w porównaniu do starszego monitora (trzeba się przypatrzeć). Jest lepiej (szczególnie w ciemnych partiach) ale nie jest to półka 4000 zł :)

Podświetlenie w miarę równomierne (głownie po rogach widać nierównomierność, centrum jest ok), lekkie srebrzenie dla matryc IPS widoczne w słabym oświetleniu i głównie czarnych partiach - taka charakterystyka IPS ale nie stanowi to problemu, a ekran niema dodatkowyk powłok ale to seria do 2000 zł a nie do 4000 :)

Szybkość - w grach (F1, COD, MOH, MaxPayne) żadnego smużenia - zarówno w trybie z wyłączonym overdrive jak i włączonym.

W razie pytań piszcie - zapraszam do wizji lokalnej na Zaspie w Gdańsku ;)

Nawet jeśli różnica jakościowa nie jest bardzo duża (cenowo ok 600 zł dopłacona) do konkurencji DELLa U2412 nad którym się zastanawiałem to warto dorzucić chyba tą kasę - chociażby 5 lat gwarancji. To świadczy o jakości wykonania elementów i elektroniki made in japan :)

PS
Gdyby ktoś nie potrzebował 24 cali (ja potzrebowałem) to można dołożyć 400-500 zł i kupić monitor CS230 z tańszej serii ale przystosowanej do foto - wyświetla pełne sRGB i 95 % Adobe RGB. No i ma możliwość kalibracji sprzętowej. Ja potrzebowałem 24 cale i ogólne zastosowanie w domu (foto, gry itp.) więc wybór padł na nieco :) (bo na foto nie zarabiam) :)

Maxik
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 18 lip 2010, 19:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: Maxik » niedziela, 25 sie 2013, 18:09

Wtrącę coś od siebie. Na co dzień nie zajmuję się fotografią, raczej webdesignem. Jakoś lekko ponad rok temu kupiłem za ca. 680zł + wysyłka monitor AOC i2353Fh: 23", FullHD, matryca IPS, podświetlenie LED, aluminiowa ramka wokół ekranu oraz - co było dla mnie dość istotne - 2 wejścia HDMI(mam jednocześnie podłączony komputer i konsolę, nie muszę korzystać z zew. przełączników). Z jakości obrazu jestem bardzo zadowolony, kąt nie ma absolutnie żadnego wpływu na obraz, a odwzorowanie kolorów bije chyba wszystkie TN na głowę. Srebrzenie występuje, ale nie przeszkadza, z czasem reakcji również nie ma problemów - jak pisałem do monitora mam podpiętego Xboxa 360 i gra się komfortowo. Różnice najlepiej widzę gdy postawię obok laptopa z TN, są kolosalne. Zależnie od zastosowania, wcale nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych, aby znacznie polepszyć jakość wyświetlanego obrazu.

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Monitor - zakup - porada?

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 25 sie 2013, 22:37

No w zestawieniu z TN to przepaść ;)

Ja podanym przedziale cenowym brał był DELLa U2412 :)


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości