Turystyka lotnicza

...wszystko o lotnictwie cywilnym
marecki
EPGD Spotters
Posty: 852
Rejestracja: sobota, 25 lut 2006, 10:22
Lokalizacja: Gdańsk

Turystyka lotnicza

Postautor: marecki » poniedziałek, 19 lip 2010, 11:16

Litwa i Polska chcą rozwijać turystykę lotniczą
PAP - 19-07-2010 09:39
Rajdy lotnicze, które pozwolą dotrzeć do atrakcyjnych miejsc Polski i Litwy, zamierzają zaoferować wspólnie turystom aerokluby z obu krajów.
Aerokluby z Polski i Litwy zamierzają stworzyć nowy produkt turystyczny pod nazwą "turystyka lotnicza jako ciekawa forma turystyki". Chodzi o organizację turystycznych rajdów lotniczych, które - jak oceniają inicjatorzy projektu - mogą ułatwiać turystom dotarcie do atrakcyjnych miejsc po obu stronach granicy i skrócić czas podróży.

Jeden polski i dwa litewskie aerokluby chcą wykorzystać do tego celu istniejącą sieć lotnisk i lądowisk na Warmii i Mazurach oraz na południu Litwy. W celu promocji tego zamierzenia wspólnie realizują projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa.

Prezes polskiego organizatora, Aeroklubu Krainy Jezior, Stanisław Tołwiński przekonuje, że w takiej działalności nie chodzi o opłacalność samych lotnisk, ale o ich wpływ na rozwój regionu, w którym się znajdują. Jak uważa, transport lotniczy staje się głównym sposobem obsługi ruchu turystycznego w Europie. Polski aeroklub podkreśla też, że Warmia i Mazury to region o znacznej atrakcyjności turystycznej, dlatego należy zwiększać możliwości dotarcia do niego turystów. Na Warmii i Mazurach częścią turystyki lotniczej mogłyby być w przyszłości wodowiska, przystosowane do lądowań wodnosamolotów.

"Wielu mieszkańców naszych krajów mogłoby korzystać z niewielkich samolotów tak, jak się korzysta z samochodów" - uważa szef aeroklubu w Kownie (Kaunas Aeroklubas) Algimantas Żentelis.

Jego zdaniem, przeloty turystyczne, które teraz wykonują aerokluby lub właściciele prywatnych samolotów, w perspektywie sześciu-siedmiu lat przerodzą się w przeloty grupowe, na których skorzystają turyści niezwiązani z lotnictwem. Samoloty, które zabierałyby na pokład kilkunastu pasażerów, pozwoliłyby turystom z Polski szybko docierać na Litwę poza najczęściej odwiedzane Wilno czy Kowno.

Przedstawiciele polskiego i litewskich aeroklubów oceniają, że do rozwoju turystyki lotniczej, potrzebne jest: rozwijanie sieci lotnisk i lądowisk, rozwój infrasktruktury, zmiany w prawie, tworzenie i dostępność informacji turystycznej - w tym lotniczej i nawigacyjnej, a także współpraca organizacji społecznych i gospodarczych współużytkujących lotniska i lądowiska. Chcą na przykład, by na lotniskach były dostępne usługi komercyjne. W Polsce aerokluby mają możliwość handlowania paliwem, na Litwie - jeszcze nie. Inne usługi, które mogłyby się rozwijać przy lotniskach, to hotele, gastronomia, naprawa i kupno części do samolotów.

Na Warmii i Mazurach znajduje się jeden regionalny port lotniczy - Mazury (dawniej Szczytno-Szymany), oraz trzy porty lokalne: Olsztyn-Dajtki, Elbląg i Kętrzyn-Wilamowo. Inne lotniska i lądowiska w regionie to: Gryźliny, Babięta, Rostki koło Pisza, Mazury Residence koło Giżycka i Mrągowo (Nikutowo), a jako miejsca przystosowane do startów i lądowań - także: Kikity, Stare Juchy i Stacze. AKJ uważa, że może powstać co najmniej kilka dalszych takich miejsc w regionie - np. w Gołdapi czy Olecku.

Na Litwie popularne są lotniska na wybrzeżu Bałtyku, ale na przykład lotnisko w znanym uzdrowisku Nida nie jest użytkowane, choć zostało zmodernizowane. Jedyne prywatne lotnisko znajduje się w Ignalinie. Na jesieni jego właściciele rozpoczną budowę hotelu.

marecki
EPGD Spotters
Posty: 852
Rejestracja: sobota, 25 lut 2006, 10:22
Lokalizacja: Gdańsk

Wytyczne do stosownia dobrych paktyk

Postautor: marecki » piątek, 23 lip 2010, 11:33

Dobre praktyki dla lotnictwa cywilnego
wnp.pl (PS) - 23-07-2010 09:34
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński wydał wytyczne w sprawie wprowadzenia, do stosowania, dobrych praktyk w zakresie ułatwień w lotnictwie cywilnym.
Wytyczne są zbiorem informacji i zaleceń kierowanych do zarządzających lotniskami oraz przewoźników lotniczych. Mają one na celu przede wszystkim dostarczenie możliwych do zastosowania rozwiązań, które w sposób bezpośredni mogą wpłynąć na poprawienie efektywności wykorzystania infrastruktury lotniczej, a tym samym poprawić szybkość oraz komfort podróży pasażerów – informuje ULC.

Wytyczne zostały opracowane na podstawie standardów oraz zalecanych metod postępowania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), zaleceń międzynarodowych stowarzyszeń portów oraz przewoźników lotniczych (ACI, IATA), a także doświadczeń zebranych przez inspektorów Departamentu Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego ULC podczas wizyt w polskich oraz zagranicznych portach lotniczych. Przy opracowaniu wytycznych wykorzystano też zasady certyfikacji usług świadczonych przez zarządzających portami lotniczymi, opracowane przez L'Union des Aéroports Français.

Prezes ULC oczekuje, że wytyczne ujawnią również ewentualne problemy z ich wdrażaniem oraz stanowić będą podstawę do zgłaszania sugestii w celu ich doskonalenia.


Wróć do „Wydarzenia w lotnictwie cywilnym”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości